Speciality - Vína se známou osobností, městem, místem...
 

Víno s příběhem...

Ryzlink rýnský, Vítězslav Novák (1870 – 1949) a Kamenice nad Lipou  

Proč zrovna Ryzlink rýnský z Vinařství Jan Cícha, Blatnice pod Svatým Antonínkem?
Ryzlink rýnský, jako součást cuvée z viniční tratě ROHÁČE, byl v Paříži na velké zemědělské výstavě v roce 1896 oceněn velkou zlatou medailí, a tím se moravské víno dostalo na výsluní Evropy. Ve stejné době dosahuje
prvních velkých úspěchů i Vítězslav Novák.
Na přelomu 19. a 20. století přišel zlom a révokaz zdecimoval
vinice nejen na Moravě, ale
v celé
Evropě. Veškerá výsadba byla obnovena štěpováním odrůd evropské révy na odolné podnože vyšlechtěné z révy americké. Víno z takto nově vysazených vinohradů zřejmě ochutnal již sám skladatel.
 

A proč Vítězslav Novák a Kamenice nad Lipou? 

Typická vůně ryzlinku je po květu lípy. Samotné spojení tónů lípy ve víně s hudební tvorbou skladatele Vítězslava Nováka a názvem jeho rodného města Kamenicí nad Lipou, vytvoří silný příběh. Skladatel prožil dětství v Počátkách, studentská léta v Jindřichově Hradci, uměleckou kariéru zasvětil Praze. S rodným městem navázal opět užší styk po svých šedesátinách. Jeho dílo bylo právě od roku 1896 díky častým pobytům na Moravě prosyceno vlivy moravského a posléze i slovenského folklóru. Je známo, že umělec během svých prázdninových cest rád trávil čas s přáteli u dobrého vína za doprovodu lidových hudců. Přímo oslavou vína je druhá věta jeho Podzimní symfonie z roku 1934 („Pime chlapci, pime víno, nech voděnka teče mimo …“) s použitím textů moravských pijáckých písní.


O vínu Ryzlink rýnský se říká, že je to víno králů a král vín. Proto si můžete připít tímto krásným vínem na počest jednoho z králů české hudby.

 

 

Počátecké požehnané víno Otokara Březiny 100% originál

Vážení přátelé dobrého vína. Dovoluji si vám představit nové snoubení vína s městem a jeho slavným rodákem.

Pokud jste na svých toulkách českým krajem zabloudili do malého městečka Počátky na Vysočině, jistě vám neutekla spojitost tohoto města se známým básníkem a spisovatelem Otokarem Březinou. Jako pocta tomuto umělci i městu samotnému vznikla myšlenka vytvořit lokální suvenýr, který bude spjatý s touto významnou osobností.  Zcela netradičním bonusem tohoto vína je skutečnost, že 126 lahví bylo v dubnu 2015 požehnáno P.ThMgr. Edwardem Makem, který spravuje farnost Sv. Jana Křtitele v Počátkách. Nenechte si ujít tuto neopakovatelnou a navíc i omezenou možnost pořídit skutečně originální a místní dárek. Vysočina žije!

Víno s příběhem a požehnáním:

Müller Thurgau a Otokar Březina Počátky

Proč zrovna Müller Thurgau ze sklepa Maryša?
Tuto odrůdu vyšlechtil Prof. Hermann Müller, původem ze švýcarského kantonu Thurgau, v roce 1882 křížením odrůd Ryzlinku rýnského a Madlenky královské. Díky rozsáhlé výsadbě v celé naší zemi můžeme Müller Thurgau považovat za počáteční odrůdu. Müller Thurgau a Ryzlink Rýnský je základem vína typu “Mělničina“.

A proč Otokar Březina a Počátky?
Počáteční odrůda – Počátky, Mělničinu si zase Otokar Březina (dle jeho vlastních slov) rád dopřál. Rok 1882 je zase spjat s Březinovými prvotinami. I sklep Maryša byl vybrán s citem. Vilém Mrštík byl stejně jako Otokar Březina signatář Manifestu České Moderny.

Věřím, že při pití tohoto krásného vína si vzpomenete nejen na Otokara Březinu a Počátky, ale toto vše by mohlo být novým pokračováním českého symbolismu, který náš básník a spisovatel proslavil po celém světě.

 

 

 

 

Fotogalerie: Speciality

Kontakt

Vinotheke - Kamil Přech Husovo náměstí 24, Žirovnice +420723016793 vinotheke@vinotheke.cz